Figyelem az új filmek témaválasztását. Egyre többször fedezem fel, hogy vannak generációkat áthidaló témájúak, mint pl. A kedző, Az Ifjúság, vagy a Kvartett - A nagy négyes című film, s most a Házúr kiadó, a 2017-es, 7. Frankofon Filmnapok egyik darabja is.
Néhány éve dr. Bagdy Emőke (klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta) egy előadásában éppen egy olyan francia példát hozott fel, ahol az elmagányosodott öregek otthona és a deviáns fiatalok intézete egymás mellett állt egy vidéki településen. S valaki vagy valakik hirtelen ötlettől vezérelve kitalálták, hogy összeeresztik valahogy a két intézmény lakóit. A módszer az volt, hogy az öregek képletesen örökbe fogadhattak egy-egy deviáns gyereket, ami azzal járt, hogy gondoskodniuk kellett a fiatalokról, számon kérni az iskolai feladatokat, esetleg főzni rájuk. S az eredmény meglepő fordulatot hozott mindkét korosztálynál. Az öregek depressziója elmúlt, aktívabbak lettek, a fiatalok pedig egészséges lelkülettel tanítgatták az öregeket a számítógép, az internet használatára és a fiatalos szóhasználatra. Valóságos nagyszülő-unokaviszony épült ki néhány hét leforgása alatt.
A Háziúr kiadó-t ellehetne sütni – a generációkat egymáshoz hangolása témakörében -, akár PR filmnek is. Adott hozzá az alapszituáció:
"Hubert Jacquin, az egykoron megbecsült szülészorvos a magányos nyugdíjasok ingerszegény életét éli. Nemrég köszönt el munkahelyétől és szeretett felesége is a közelmúltban hunyt el. Kedvenc pékségében is aggódva figyelik elmagányosodását, ahol végül rábeszélik, fogadjon fel egy házvezetőnőt. Csakhogy a házvezetőnő helyett egy albérletet kereső telefonszámát hívja fel. Manuela, a fiatal és extravagáns lány szinte azonnal felforgatja Hubert életét. Egy közösen átbulizott éjszaka mámoros pillanatában Hubert még abba is beleegyezik, hogy a két további üres szobáját is kiadja. Mire józanul is végig gondolhatná, már késő, a lakótárs keresés kezdetét vette. Marion, a szorongó nővér és Paul-Gérard, a válófélben lévő ügyvéd már friss lakótársként jön szembe az előszobájában reggelente…"
A Háziúr kiadó rendezője és – részben – írója a filmes családból származó Francois Desagnat, akit a hazai közönség A cucc, A 11 parancsolat és a Mint(a)apa rendezéseiről ismerhet. Aktuális történetével nem csak a fiatal közönséget célozza meg, hanem az idősebb korosztály számára is megszívlelendő tanácsokkal szolgál.
A film központi figuráját, Hubert megformáló André Dussolliér-t a hazai közönség már jól ismerheti az olyan filmekben nyújtott kiemelkedő alakításainak köszönhetően, mint a Hosszú jegyesség, a Senkinek egy szót se vagy a Szépség és a Szörnyeteg. A Hubert életét felforgató Manuéla szerepében, a többnyire francia televíziós produkcióból ismerhető Bérengére Krief mutatkozik be a hazai közönségnek, míg albérlő társát, Mariont az a Julia Piaton formálja meg, akit a Bazi nagy francia lagzikban nyújtott alakításáért kedveltek meg a filmrajongók. Harmadik társukat, PG-t Arnaud Ducret alakítja, akit leginkább a Nagytudásúak filmekből ismerhetünk.
A film március 3-án 18.30-kor kezdődő premier előtti vetítése után a közönség találkozhat az alkotókkal az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A Háziúr kiadó március 16-ától látható országosan a hazai mozikban az MTVA forgalmazásában.
Antalffy Yvette
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése